VESPA MODELLERİ VE TEKNİK TANITIMI

GTS 250 i.e.

Vespa öncülük ettiği "scooter" sınıfında bir çığır açmak üzere GTS 250 i.e. 'yi yarattı. Yeni model, halihazırda oldukça kalabalık olan "scooter" pazarında yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.
GTS 250 i.e., sanki 150cc'lik şasisine yerleştirilmiş 250cc motor ile en hızlı, en güçlü ve en teknolojik Vespa olarak kendini ortaya koyuyor. Sahip olduğu yüksek güce rağmen sürüş esnasında şaside en ufak bir titreme olmaması ise sürücüye gerçekten büyük bir keyif veriyor.
Vespa GTS 250 i.e., 2006 da standart haline gelecek olan Euro 3 kurallarına tam uyumlu olan ilk motor olarak tarihe geçiyor. Modern 250cc, 4 zamanlı, su soğutmalı, elektronik ateşlemeli motor sistemi, 12" lik jant ve çift diskli frenler ile otomatik fren sistemi mükemmel bir performans sağlıyor.
             
             
             
GTS 250 ABS

Vespa öncülük ettiği "scooter" sınıfında bir çığır açmak üzere GTS 250 ABS 'yi yarattı. Yeni model, halihazırda oldukça kalabalık olan "scooter" pazarında yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.
GTS 250 ABS, sanki 150cc'lik şasisine yerleştirilmiş 250cc motor ile en hızlı, en güçlü ve en teknolojik Vespa olarak kendini ortaya koyuyor. Sahip olduğu yüksek güce rağmen sürüş esnasında şaside en ufak bir titreme olmaması ise sürücüye gerçekten büyük bir keyif veriyor.
Vespa GTS 250 ABS, 2006 da standart haline gelecek olan Euro 3 kurallarına tam uyumlu olan ilk motor olarak tarihe geçiyor. Modern 250cc, 4 zamanlı, su soğutmalı, elektronik ateşlemeli motor sistemi, ABS, 12" lik jant ve çift diskli frenler ile otomatik fren sistemi mükemmel bir performans sağlıyor.
             
             
             
     
 

 

 

   
     
   
     
 
Granturismo 200

Tam 57 yıldır her yeni modeliyle yenilikçi teknolojilerin, gözalıcı tasarımlarla mükemmel uyumunu yansıtmayı başaran Vespa, bu geleneğini yeni Vespa Granturismo'yla da sürdürüyor. Bu 138. model, 21. yüzyılın ilk Vespa'sı olarak dünya çapında büyük merak ve ilgiyle karşılanıyor.
Granturismo, zarif ve modern olduğu kadar, Piaggio'nun ürettiği gelmiş geçmiş, en büyük, en güçlü ve en teknolojik Vespa olarak göze çarpıyor.
Granturismo, 200 cc'lik, 4 zamanlı, 4 subaplı motoruyla çok daha güçlü olmasına rağmen, Euro 2 egzoz emisyon standartlarına uyumuyla tam bir çevre dostu. Büyük 12 inç tekerlekleri ve ön-arka disk frenleriyle de çok daha güvenli.
Granturismo da, tüm Vespa'ları rakiplerinden ayıran, preslenmiş ve yekpare çelik bir gövdeye sahip. Tüm Vespa'ların dayanıklılık ve sağlamlık açısından yıllara meydan okuyabilmesi de işte bu üretim tekniğinde gizli. Bu yüzden, herhangi bir Vespa, tüp şaseli ve plastik gövdeli rakiplerinden ortalama % 250 daha sağlam ve dayanıklı. Bu sağlam gövdenin hareketli aksamla mükemmmel uyumu ise tüm Vespa'larda olduğu gibi Granturismo'ya da benzersiz bir yol tutuşu sağlıyor.
             
             
             
LX 150

139. Vespa modeli göz kamaştırıyor!

1946'dan bu yana süregelen Vespa efsanesi 139. modeli Vespa LX 150 ile sıradışı tasarım fenomenine yepyeni bir sayfa açıyor. Vespa LX 150 tasarımı, kusursuz hatları ile hem şaşırtıyor hem büyülüyor. Kadın veya erkek, genç veya yaşlı... Yeni Vespa LX 150 herkes için!
Vespa LX 150 'de daha keskin, sert hatlar dikkat çekiyor.
Canlı, dinamik, köşeli bir tasarıma sahip olan model her dönemde şık ve modern görünümüyle Vespa tutkunlarının gözdesi olmaya aday. Çelik gövdesi ve çevikliği ile kentin karmaşık trafiğinde bile anında farkedilecek.
İlk defa bir Vespa ,11'' ebada sahip ön tekerleği ile daha fazla stabilite ve daha fazla direksiyon hakimiyetine sahip. Geniş, yuvarlanmış ön farı ve yine ön disk freni ile daha fazla güvenlik sağlıyor.
Tümü yüksek teknolojiye sahip, Euro 2 standartlarına uygun motor seçenekleri mevcut.
Vespa LX 150 Mart 2005 itibariyle Vespa ET serisi ve Vespa Granturismo serisi yanında satışa sunuluyor. Erkek , kadın, genç, yetişkin, herkese yeni Vespa LX 150 son derece uygun.
             
             
             
ET4 150

Klasik çizgileri ve zarafetiyle göz kamaştıran Vespa ET4 150, uçak teknolojisinden esinlenilen ön süspansiyonu, çelik monokok gövdesi ve yeni 150cc'lik, 4 zamanlı L.E.A.D.E.R. motoru sayesinde güçlü ve güvenilir bir ulaşım aracı.
Vespa ET4 150, sevimli çizgileri, sempatik görünümü ile klasik bir Vespa modeli. Tabii teknik özelliklerinde çağa uyum sağlamak adına yenilikler göze çarpıyor. Örneğin model, elektronik "Immbobiliser" sistemine sahip ve bu sayede park ettiğinizde aklınız onda kalmayacak.
Vespa ET4 150 ile 1 litre benzinle ortalama 35 kilometre yol alabilirsiniz. Hem şehir içinde park, trafik derdi yaşamadan, hem de bir otomobilin yaktığı benzinin sadece onda birini yakarak...
Çelik monokok gövdesi ile Vespa ET4 150, tüm Vespa'ları rakiplerinden ayıran, preslenmiş ve yekpare çelik bir gövdeye sahip. Tüm Vespa'ların dayanıklılık ve sağlamlık açısından yıllara meydan okuyabilmesi de işte bu üretim tekniğinde gizli. Bu yüzden, herhangi bir Vespa, tüp şaseli ve plastik gövdeli rakiplerinden ortalama % 250 daha sağlam ve dayanıklı.